Randevu Hattı

0544 130 60 30

Çalışma Saatleri

08:00 - 19:00

 Arkadaş uyumsuzluğu

Arkadaş uyumsuzluğu

 

Çocuklarda Arkadaş Uyumsuzluğu

Çocukların aile tarafından yeteri kadar sevgi görülmemesi, baskı altında olması, huzursuz aile hayatı olması, ailesi tarafından çocuğa güven ortamı oluşturulmaması, ebeveyn ve çocuk arasında oluşan iletişim problemi ve aileden şiddet görülmesi arkadaş uyumsuzluğu yaşamalarına sebep olabilir.

Çocuklarda Arkadaş Uyumsuzluğu Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda sosyal uyumsuzluklar, yaşa bağlı olarak farklılık gösterir. Bu sebeple zorlanmanın sebepleri de farklılık gösterir. Ama temel olarak çocuğun arkadaşlık kurmakta zorlanmaması için sosyal becerilere ve de iletişim becerilerine ihtiyacı vardır. Bunların yanında kendine güven ve öz saygısının da yüksek olması arkadaşları ile olan ilişkilerde karşılaştığı tüm problemleri çözebilmesini sağlar. Böylelikle çocuk bulunduğu tüm ortamlarda kendini kolayca kabul ettirir ve arkadaşlık kurabilir.

Çocukların, barınma, beslenme, giyinme gibi bu tarz temel ihtiyaçlarının karşılanamaması çocuklar üzerinde arkadaş uyumsuzluğu oluşmasına neden olan etkenlerdendir. Arkadaş uyumsuzluğu, bedensel engeli çocuklarda sıklıkla görülür. Bedensel engeli olan çocuklar kendi sahip olduğu fiziksel şartlar sebebi ile sosyal çevrelerinde farklı görülüp dışlanabilirler. Bedensel engel sebebiyle arkadaş uyumsuzluğu sadece doğuştan engeli çocuklarda değil, sonradan kaza ile engeli çocuklarda da görülebilir.

Bu ve bu tür sorunlar çocukları olumsuz yönde etkileyip depresifliği sürükler. Bu sebeple gecikmeden hemen randevu alıp sorunlarınıza çözüm bulun. Kuşadası çocuk psikiyatri kliniğimizde uzman ekibimiz sizlere en uygun hizmeti vermekten gurur duyacaktır. Bizlere internet sitemizde yer alan iletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz.