Randevu Hattı

0544 130 60 30

Çalışma Saatleri

08:00 - 19:00

 Cinsel gelişim ve cinsellikle ilgili sorunlar

Cinsel gelişim ve cinsellikle ilgili sorunlar

Çocuklarda Cinsel Gelişim

Psikiyatrik analizlerde ve çalışmalarda çocuklar arası cinsel gelişim ve sorunlara değinilmiştir. Cinsel gelişim ise, bebeklik döneminden başlanarak ergenliğe uzanan bir süreci anlatmaktadır . Kuşadası bölgesinde yer alan psikiyatristlerin yapmış oldukları çalışma bu uzun süreci, çocuğun kendi bedenini tanımasına yardımcı bir süreçtir. Cinsel gelişimde etki eden ve dikkat edilmesi geren faktörler şu şekildedir:

  • Biyolojik faktörler
  • Çevresel faktörler
  • Sosyokültürel faktörler

Cinsel Gelişim Problemleri

Çocuklar, büyüme evresindeyken ve cinsellikle tanışmaya başlama döneminde sorunlar yaşayabilmektedir. Bu kısımda devreye girecek olan kısım aile faktörüdür. Aileler, çocuklarını anlamaya ve onlara yardım etmeye çalışmalıdırlar. Kuşadası, çocuk ergen psikolojisi üzerinde çalışan uzmanlar bu problemleri şu şekilde açıklamaktadır:

  • Dönemsel sorunlar, bu kısımda çocuk kendi vücudunu ellerken anne vücudu ile temasını artırmaktadır. Bu noktada yapılması gereken anne sütünü kesmek olacaktır.
  • İlk bebeklik evresindeki cinsel gelişim, bu evre çok önemlidir. Bebekler, kendi cinsel organlarını keşfeder ve büyüdükçe kendi tarzını ve cinsiyetine uygun oyun oynama şeklini geliştirir.
  • Birinci çocukluk dönemi, 3 yaşından itibaren başlayan çocukların kendi vücudunu keşfetmesi ile farkındalık oluşmaya başlar. Bu dönemde karşı cinsin, cinsel organı merak edilebilir. Bu noktada aile tutumu çok önemlidir. Çocuklara çözüm odaklı ve anlayış sergilemelidirler.
  • İkincil çocukluk dönemi, 6 ile 12 yaş dönemini kapsayan bu dönem, cinsel farklılık ve cinsiyet kimliğinin belirlendiği dönemdir. Bu dönemde ilk öğretim başlamış, erkeklerin ve kızların kendi hemcinsleri ile oyunlar oynayarak sosyal becerilerinin artırdığı bir dönemdir.