Randevu Hattı

0544 130 60 30

Çalışma Saatleri

08:00 - 19:00

 Davranış Bozuklukları (söz dinlememe, karşı gelme, yalan söyleme, izinsiz eşya alma vb)

Davranış Bozuklukları (söz dinlememe, karşı gelme, yalan söyleme, izinsiz eşya alma vb)

Davranış Bozuklukları

Kuşadası Çocuk Psikiyatri olarak, Kuşadası ve çevresinde yaşayan çocuklarımızın, psikolojik olarak her sorunu ile mücadele etmekteyiz. Bu sorunlardan birisi de çocuklarda görülen davranışsal bozukluklardır. Davranış bozuklukları, çocuklarda oldukça sık görülen bir psikolojik rahatsızlık türüdür Genellikle hırçınlık, sinirlilik, saldırganlık, inatçılık, yalan söyleme, bir şeyler çalma, küfür etme gibi belirtilerle karşımıza çıkmaktadır.

Davranış Bozukluklarını Değerlendirmede Kullanılan Kriterler Nelerdir?

Davranış Bozukluları değerlendirilirken farklı olduğu düşünülen hareketin çocuğun yaşına uygun olup olmadığı, bu davranışı ne kadar yoğunlukta yaptığı ve bu davranışın sürekli olup olmadığı ile cinsel rol beklentileri yani normalde erkek çocuklarının kız çocuklarına göre daha saldırgan olması beklenirken bir kız çocuğunun tıpkı bir erkek çocuğu gibi saldırgan olması gibi durumlar davranış bozukluklarını değerlendirmemize yardımcı olmaktadır.

 

Davranış Bozukluklarının Nedenleri Nelerdir?

Çocuklar genellikle dikkat çekmek, ebeveynlerine karşı güç kazanmak, intikam ve yetersizlik gibi nedenler dolayısıyla davranış bozuklukları göstermektedir. Bazı farklı durumlar söz konusu olsa da genel nedenleri bunlardır. Özellikle aileleri ile problem yaşayan, onlar tarafından umursanmadıklarını hisseden çocuklar bu durumla çok sık karşılaşabilmektedirler.

Eğer siz de çocuklarınızda bu belirtileri görüyor iseniz Kuşadası çocuk psikiyatri kliniğimizden randevu alabilir ve çocuklarınızın Davranış Bozuklukları ya da herhangi bir farklı psikolojik rahatsızlığa sahip olup olmadığını öğrenebilir ve eğer sahipler ise çocuk ilişkilerinde uzman ekibimiz ile bu konunun üstesinden kolayca gelebilirsiniz.