Randevu Hattı

0544 130 60 30

Çalışma Saatleri

08:00 - 19:00

 Depresyon

Depresyon

Depresyon

Depresyon üzüntü ve ilgi kaybı gibi durum bozukluklarına sebep olan sürekli yaşanan bir rahatsızlıktır. Depresyon kişinin düşünce ve davranışlarını maksimum seviyede etkileyerek günlük hayatta yaşamlarına dair yeni sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Depresyon keyifsizlik ve ilgisizlik yaşatmasına karşın zaman zaman küçük sorunların da büyük ve çözülmez gibi algılanmasına neden olmaktadır. Depresyon sorunları genellikle ilaç ve terapilerle yok edilebilmektedir. 20 ila 30’lu yaş aralıklarında ortaya çıkan depresyon toplumsal uyum ya da aile faktörleri ile erken yaşta da ortaya çıkabilmektedir.

Çocuklar özellikle aileleriyle ve eğitim ortamları ile yaşadıkları sorunlar nedeniyle yoğun üzüntüye bağlı olarak depresyon yaşayabilmektedir. Genellikle kalıtsal faktörler depresyonda yaygın bir tutum olsa da zaman zaman hormonel bozukluklar, tiroid ve menepoz ile hamilelik gibi dönemler de depresyonun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Çocuklarda ise aileden kaynaklı kalıtsal ya da aile içi tutuma bağlı bir nitelik taşımaktadır. Çocukların yaşadıkları depresyonlar ileriki yaşlarda daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebeple çocuklarında üzüntü, keyifsizlik ve ilgi kaybı gören ebeveynler mutlaka bir uzman desteği almalıdır.

Kuşadası Çocuk Psikiyatrisi ile Mutlu Çocuklar

Çocukların geleceğin yetişkinleri olduğunu düşündüğümüzde onların ruh sağlığının maksimum seviyede önemli olduğunu anlamaktayız. Kuşadası Çocuk Psikiyatrisi bünyesinde çalışan uzman ekibimiz depresyon yaşayan çocukların bu sorunlarından kurtulmaları için özenle çalışmaktadır. Çocuklarında depresyon belirtilerine rastlayan ebeveynler sorumlu ve titiz davranış sergileyerek çocuklarını muayene ettirmeli ve gerekli tedaviyi almalarını sağlamalıdır. Aksi takdirde depresyonla baş eden çocuklarda ileriki yaşlarda daha farklı, büyük çaplı psikolojik sorunlar ortaya çıkabilmektedir.