Randevu Hattı

0544 130 60 30

Çalışma Saatleri

08:00 - 19:00

 İnternet ve bilgisayar teknolojileri aşırı kullanımı

İnternet ve bilgisayar teknolojileri aşırı kullanımı

İnternet ve Bilgisayar Teknolojileri Aşırı Kullanımı

 

İnternet ve bilgisayar teknolojileri aşırı kullanımı bugün her yaştan insanda bir sorun teşkil ettiği, önemli rahatsızlık boyutuna erişen durumlardan biridir. Gerek küçük yaşta gerek ergenlik çağında gerekse yetişkinlerde normalin dışında fazla zaman geçirilen internet, tablet ve bilgisayar ortamları bireylerin dış dünyadan soyutlanmasına neden olmaktadır. Ayrıca iletişim ortamından kopan bireyler yalnızlaşmakta böylece internet ve bilgisayar ortamlarına daha çok bağımlı olmaktadır. Internet ve bilgisayar teknolojilerinin aşırı kullanımı bireylerin beyin fonksiyonlarında körelme ve kaybolmaya sebep olmaktadır.

Çevre ile ilişkisini koparan bireyler zaman zaman sanal ve gerçek ayrımını yapmada zorlanmaktadır.  Öte yandan sanal mecralarda fazla vakit geçiren bireyler halüsinasyonlar, psikolojik sanrılar görebilmektedir. Sanal mecralarda fazla vakit geçirilen ve bilgisayar kullanılan dönemler bireyin psikolojik ve fiziksel anlamda tahribine neden olmaktadır. Ayrıca çok fazla internet ve bilgisayar kullanımı çocuklarda ve yetişkinlerde aşırı agresiflik durumunun ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir.

İnternet ve bilgisayarın aşırı kullanımı çocuklarda şiddete meyil etme, sanal arkadaşlıklar sebebiyle gerçek arkadaşlıklardan kaçınma, eğitim hayatlarında başarısızlık sosyal çevreye uyum zorlukları, arkadaş ortamından soyutlanma gibi durumların yaşanmasına sebebiyet vermektedir.

Neden Kuşadası Çocuk Psikiyatrisi?

Kuşadası çocuk psikiyatrisi kliniğimiz uzman hekim kadrosuyla internet ve bilgisayar ortamında aşırı vakit geçiren ve bu sebeple günlük yaşamlarında olumsuz etkilenmelerinin meydana geldiği çocuklar üzerinde terapiler gerçekleştirerek çocukların bu sorunlarından kurtulmalarına yardımcı olmaktadır.  Çocuklarında internet ve bilgisayarda aşırı vakit geçirme eğilimi tespit eden ebeveynler çocuklarına uzman desteği aldırmalıdır. Terapilerimiz ve tedavilerimiz hakkında bilgi almak ve ön görüşme için iletişim kanallarımız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.