Randevu Hattı

0544 130 60 30

Çalışma Saatleri

08:00 - 19:00

 İntihar düşünceleri, kendine zarar verme

İntihar düşünceleri, kendine zarar verme

 İntihar Düşünceleri ve Kendine Zarar Verme

Çocuklarda intihar düşünceleri ve kendine zarar verme eğilimi her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Küçük yaşlarda ailevi problemlerden ya da ergenlik çağına erişme ile ortaya çıkan hormonel dengesizlikler sebebiyle sıklıkla çocuklarda intihar eğilimi ve kendine zarar verme davranışı görülebilmektedir. Bugün intihar oranlarında çocukların yaşı her geçen gün küçülmektedir. Aile sorunları, ebeveynlerin yaşamlarını yitirmesi, abartılarak övülen intihar davranışları, depresyon, kişilik bozuklukları, cinsel istismar ve fiziki şiddet çocukların sıklıkla intihar düşünceleri ve kendine zarar verme davranışında bulundukları önemli sebeplerden bazılarıdır. Ayrıca ailevi ilgisizlik, sosyal destek eksikliği de çocuklarda intihar düşünceleri ve kendine zarar verme davranışında önemli olan faktörlerdir.

Eğitim hayatlarında karşılaştıkları sorunlar ve üzüntüler çocukların intihar ve kendine zarar verme davranışlarını tetiklemektedir. Diğer çocukların gerçekleştirdiği akran zorbalığı, yalnızlık ve sevgisizlik de çocukların intihar düşüncesinde bulunmasına neden olmaktadır Erken yaşta ortaya çıkan intihar düşüncesi çocuklarda cinsiyet, yaş, ekonomik durum gibi faktörler tarafından sıklıkla şekillendirilmektedir. Stresin ve özgüven problemlerinin yoğun görüldüğü çocuklarda başarısızlık korkusu, hayal kırıklıkları da intihar düşüncesi ve kendine zarar verme davranışı sergilemeye neden olabilmektedir.

Kuşadası Çocuk Psikiyatrisi ile Sağlıklı Psikoloji

Kuşadası Çocuk Psikiyatrisi uzman ekibi ile intihar düşüncesi ve kendine zarar verme davranışı sergilemeye meyilli çocukları tedavi ederek özgüvenli ve mutlu bireyler haline getirmeyi hedeflemektedir. İntihar düşüncesi ve kendine zarar verme davranışı sergilemeye meyilli çocukların mutlaka uzman hekimlerle görüşmesi ve tedavi görmesi gerekmektedir. Ön görüşme ve randevu almak için web sitemizde yer alan iletişim kanallarından bizlere ulaşabilirsiniz.