Randevu Hattı

0544 130 60 30

Çalışma Saatleri

08:00 - 19:00

 Kişilik sorunları

Kişilik sorunları

Kişilik Sorunları

Çocuklar yeterli tecrübeye, makul bir mantık yürütmeye ve sağlam bir iradeye sahip olmadıkları için olumsuz bir durum ile karşılaştıklarında bunu destek almadan aşamazlar. Çocukların beklenmedik olayları kabullenmesi ve uyum sağlaması zor bir durumdur. Kuşadası çocuk ve ergen psikiyatri kliniği çocukların bu zor dönemleri aşmalarına yardım eder. Yaşanan gelişmelerin çocukta kişilik sorunları oluşturmasını önlemeye yardımcı olur.

Çocuklarda Kişilik Sorunları

Çocuklardaki kişilik sorunları konusunda çocuğun yaşı ve olayın ciddiyeti göz önünde bulundurulur. Bazı hareketler belirli yaşlarda normal kabul edilirken belirli yaşlarda ise ciddi bir sorun olarak algılanabilir. Örneğin; parmak emme, saç koparma, tırnak yeme, toprak yeme, altını kirletme ve ıslatma, öfke patlamaları, hırsızlık, yalan, uyku bozukluğu, iştahsızlık, yemekte nazlanma, içe kapanıklık, kibrit ve ateşle oynama, evden kaçma, okuldan kaçma gibi.

Kişilik Sorunları ve Tedavisi

Kişilik sorunları tedavi edilmez ise çocuğun durumu kötüye gider. Bu çocuklar tedavi edilmedikleri taktirde ilerleyen dönemlerde alkol ya da uyuşturucu kullanabilir, kendilerine ya da çevrelerine zarar verebilirler. Şiddete meyilli oldukları da yapılan gözlemler arasında bulunur.

Tanısı geç konulmuş olan vakalarda tedavi süreci daha uzun sürer ve daha zor geçer. Tedavinin ana unsuru psikoterapidir. Bazı durumlarda ilaç tedavisi de gerekli olabilir. Kuşadası çocuk ve ergen psikiyatri kliniği tedavi sürecinde çocukta düşünce kalıplarının değerlendirilmesi üzerine odaklanır. Kişilik sorunları tedavisi yeni düşünce yapıları oluşturmayı ve yeni davranış kalıplarını öğretmeyi hedefler. Sorunlar ile baş etme becerisini kazandırmaya odaklanılır. Kişiler arası sağlıklı ilişkiler kurma ve kurulan bu ilişkileri devam ettirebilme yeteneğinin geliştirilmesi üzerine çalışılır.