Randevu Hattı

0544 130 60 30

Çalışma Saatleri

08:00 - 19:00

 Konuşma bozuklukları (Kekemelik, geç konuşma vb)

Konuşma bozuklukları (Kekemelik, geç konuşma vb)

Konuşma Bozuklukları

Kekemelik, geç konuşma ya da konuşamama gibi konuşma bozuklukları çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Çocuklar konuşma işlemini gerçekleştiren organlara sahip olsalar dahi zaman zaman kas ve sinir problemleri sebebiyle kekemelik ya da konuşamama gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Çocuklar sesler ve konuşma yapısını bilmelerine karşı anatomik bir bozukluk sebebiyle konuşma işlemini gerçekleştirememektedir.

Konuşma bozuklukları çocuklarda artikülasyon bozukluk, kekemelik, ses bozuklukları, dil bozuklukları şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların yanında içerisinde seslerin yanlış kullanımı, belirli kelimelerin belirli şartlarda söylenmesi zorluğu, sesin yükselme alçalma bozukluğu, söz yitimi gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlarda meydana çıkan sorunların sebepleri işitme ya da yarım dudak problemleri, beyin felci, psikolojik sorunlar, yöresel şive alışkanlığı, zekâ geriliği ya da öğrenmeye dayalı bozuklara bağlı sorunlardır. Bunlar genellikle çocukların ilk 3 ve 6 aylık dönemlerinde 1 yaşında 2 yaşında 4 ve 5 yaşlarında, son olarak 7 yaşlarında ortaya çıkabilmektedir. Çocuklarda meydana gelen konuşma bozukluklarının organsal boyutları cerrahi ameliyatlarla diğer sorunlar ise terapilerle çözülmektedir.

Kuşadası Çocuk Psikiyatrisi

Kuşadası Çocuk Psikiyatrisi kadrosunda bulunan uzman hekimler konuşma bozuklukları yaşayan çocuklar üzerinde gerçekleştirdiği terapiler aracılığıyla çocukların bu sorunlarını aşmalarına yardımcı olmaktadır. Bu sayede çocuklar yaşamlarında akıcı ve etkili iletişim kurmayı başarmaktadır. Çocuklarında kekemelik ya da konuşamama gibi bozukluklar tespit eden ebeveynler en kısa zamanda uzman desteği almalıdır.