Randevu Hattı

0544 130 60 30

Çalışma Saatleri

08:00 - 19:00

 Öğrenme bozuklukları (Disleksi vb)

Öğrenme bozuklukları (Disleksi vb)

Öğrenme Bozuklukları

Disleksi benzeri öğrenim bozuklukları bugün genç yaşta bireylerde ortaya çıkan; konuşurken, okuma, yazma ve düşünme gibi aritmetik becerilerin gerçekleştirilemediği bir sorun olarak tanımlanmaktadır. Disleksi bir öğrenme bozukluğu olduğu için zekasal bir problem teşkil etmemektedir.

Normal ya da üstün zekalı çocuklarda ortaya çıkabilen Disleksi gibi öğrenme bozukluğu, pek çok dâhinin de yaşadığı sorunlardan biridir. Zekâ kapasitesiyle ilgili olmayan bu sorun, çeşitli yetenek geliştirme ve uygun öğrenme metotlarının kullanılması sonucu belirli oranda iyileştirilebilmektedir. Okuma bozuklukları, okuyamama, sıklıkla heceleme cümle ve rakamları ters çevirme, yanlış okuma, hece atlama gibi geniş problemleri içermektedir.

Disleksinin yaşandığı alanlarda öğrenim zorluğu çeken kişiler okuma faaliyetlerinde büyük kaygı ve sıkıntı yaşamaktadır. Rakam, simge, kelime ve cümle okumalarında hataları yaşayan hastalar okulda yaşıtlarından geri kalmaktadır. Yavaş okuyan bireyler yazı ve satırları karıştırabilir, sayı ve çarpım tablolarında uyum zorluğu çekebilmektedir. Aritmetik işlemlerde hatalara sıkça rastlanmakta, kelime dağarcığı küçük olan ve Disleksi gibi öğrenme bozukluğu çeken hastalarda zaman zaman bellek zayıflığı, dikkat dağınıklığı ve geç konuşma belirtileri gözlenebilmektedir. Ayrıca bu sorunları yaşayan bireylerde eğitim alma isteği minimum seviyede seyretmektedir.

Neden Kuşadası Çocuk Psikiyatrisi Seçilmeli?

Kuşadası Çocuk Psikiyatrisi ve uzman ekibi öğrenme bozukluklarını bir hastalık olarak görmemekte, mevcut sorunu uygun metotlarla gidererek öğrenciyi eğitim hayatına geri kazandırmaktadır. Gerekli tedaviyi gören çocuklar eğitim ve okul başarısında yaşıtlarını yakalamakta ve üstün performans sergilemektedir. Yukarıda bahsi geçen belirtilerden şüphelenmeniz durumunda kliniğimiz ile iletişime geçerek ön randevu talep edebilirsiniz.