Randevu Hattı

0544 130 60 30

Çalışma Saatleri

08:00 - 19:00

 Okul reddi

Okul reddi

 

Okul Reddi

Çocuklarda okul reddi problemleri çok sık karşılaşılan durumlardandır. Çocuğun okula devam etmek istememesi ile açıklanan bu problem çocuklukta her dönemde ortaya çıkabilmektedir. Çocukta okul reddi uzun bir süreden beri devam ediyorsa altta yatan nedenin araştırılması ve mutlaka uzman bir doktordan yardım alınması gerekmektedir. Kuşadası ilçesinde hizmet veren kliniğimizde çocuklarda gözlemlenebilen okul reddi gibi psikolojik problemlere tanı konulabilmekte ve çocuğunuzun okul reddine ilişkin sebeplerin ortadan kaldırılabilmesi başta olmak üzere kaygılarını yönetilebilmesi için gerekli uygulamalar yapılmaktadır.

Okul Reddi Sebepleri Neler Olabilmektedir?

Çocuklarda okul reddi pek çok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeplerin başında çocuğun okulda yaşadığı olumsuz durumlar, akran zorbalığı, aileden ayrılma korkusu, bilişsel olarak kendini yeterli görememe, depresyon gibi olgular olabilmektedir. Her ne sebeple olursa olsun uzun süren okul reddi durumlarında altta yatan sebebin uzman bir doktor tarafından teşhis ve tedavi edilmesi önemli olmaktadır. Bu durum çocuğun o anki okul hayatını etkileyebileceği gibi ileride sosyal ve eğitim hayatında da kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Bu nedenle bu durumun vakit geçirmeden tedavisi oldukça önemli olmaktadır.

Kliniğimizde yapılan okul reddi tedavi sürecinde öncelikle okul reddine ilişkin altta yatan sebeplerin bulunması ardından bu sebeplerle yüzleşme ve ortadan kaldırmaya yönelik tedavi çalışmaları yapılmaktadır. Bazı durumlarda okul reddine ilişkin sebepler aile kaynaklı da ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlarda ailelerle entegre bir şekilde tedavi uygulanmaktadır.