Randevu Hattı

0544 130 60 30

Çalışma Saatleri

08:00 - 19:00

 Psikoz (şizofreni vb) ve bipolar bozukluk

Psikoz (şizofreni vb) ve bipolar bozukluk

Psikoz ve Bipolar Bozukluk

Psikoz çocuğun yaşam koşullarına bağlı olarak değişik şekillerde ortaya çıkabilen ruhsal bir hastalık durumudur. Psikoz ve bipolar bozukluk rahatsızlığı olan çocukların erken tanısı ve tedavisi çocuğun gelişimi açısından oldukça önem taşır. Kuşadası çocuk ve ergen psikiyatri kliniği erken teşhis ve tedavi için çocuklarınıza yönelik hizmet sunar. Bu tip rahatsızlıklar ağırlıklı olarak 12- 29 yaşları arasında semptom göstermeye başlar. Yaklaşık olarak her yüz insanın ikisinde bu rahatsızlıklar görülür. Psikozda cinsiyet ayrımı görülmemekle birlikte psikoz ihtimalini arttıran riskler de vardır.

Psikoz çocuğu gerçek dünyadan koparan bir rahatsızlıktır. Konuşma ve davranış problemlerine yol açar. Muhakeme yeteneğini kaybeden çocuğun düşünce yapısı da bozulur. Psikoz ve bipolar bozukluk sorunu olan çocuğun yetişkinlik çağında normal bir yaşam sürebilmesi için mutlaka tedavi edilmesi gereklidir. Kuşadası çocuk ve ergen psikiyatri kliniği, uzman kadrosu ile çocuklarınızın tedavisinde, sizlerin yanında olmayı kendisine ilke edinir.

Psikoz Türleri

Psikoz ortaya çıkma nedenlerine, hastada gözlenen semptomlara ve hastada gözlenen semptomların süresine göre türlere ayrılır.

  • Uyuşturucuya bağlı psikoz
  • Organik psikoz
  • Kısa psikotik bozukluk
  • Paranoid bozukluklar
  • Şizofreni
  • Şizofreniform bozukluk
  • Bipolar bozukluk

Bipolar Bozukluk

Toplumda genel olarak manik depresif olarak bilinir. Hastalığın manik evresinde çocuk aşırı hareketli olur. Çok hızlı düşünce uçuşmaları yaşanır. Abartılı benlik saygısı görülür. Çok konuşma ve az uyuma gözlemlenebilir. Fark edilmesi oldukça kolay bir evredir. Depresif evrede ise sebepsiz yere ani ve çok yoğun mutsuzluk hali görülür. Derslerine odaklanmakta zorlanan çocuk dikkatini toplamakta ve sürdürmekte zorlanır. Ne kadar çok uyursa uyusun dinlemiş hissedemez. Bazı vakalarda karma denilen manik ve depresif dönemin bir arada görülmesi durumu gözlenebilir.

Psikoz ve bipolar bozukluk çocuğun hayat kalitesini ciddi oranda düşürür. Kuşadası çocuk ve ergen psikiyatri kliniği ile çocuğunuzun tedavisi kişiye özel olarak planlanır ve tedavinin her aşamasında yalnız olmadığınızı hissedersiniz.