Randevu Hattı

0544 130 60 30

Çalışma Saatleri

08:00 - 19:00

 Sınav kaygısı

Sınav kaygısı

Sınav Kaygısı

Kaygı bugün yalnızca yetişkinlerde değil çocuklarda da yoğun olarak gözlemlenen bir sorundur. Sınav kaygıları özellikle çocukların ders esnasında öğrendikleri bilgilerini sınav sırasında doğru kullanamama sonuçlarına yol açmaktadır. Bu durumda eğitim hayatında başarısızlık yaşayan öğrenciler günlük yaşamlarında da mutsuz olmaktadır. Sınav kaygısı çocuklarda unutkanlık, güvensizlik, karamsarlık, anlama güçlükleri, düşünce organize etme bozukluğu, başarısızlık düşüncesi olumsuz yorumlarda bulunma gibi zihinsel belirtiler görülmesi durumudur. Kalp atışlarında meydana gelen hızlanma ya da soluk alışverişlerine meydana gelen aksaklıklar, terleme, titreme, aşırı heyecana karşı meydana gelen bulantı, ishal gibi fizyolojik belirtiler sınav kaygıları çeken çocuklar arasında sıklıkla yaşanmaktadır

Sınav kaygısı yaşayan Çocuklar Eğitim hayatlarını devam ettirmek istememekteler. Bu yüzden aşırı sinirli, panik ve ani duygusal değişimler yaşayabilirler. Çocukların sınav kaygısı yaşamasında en büyük etkenlerden biri sistematik bir çalışma programlarının olmamasıdır. Öte yandan uyku problemleri de günlük yaşama etki ederek çocukların niteliksiz eğitim almasına sebep olabilmektedir. Ayrıca doğru beslenmemek, yetersiz ya da fazla beslenmek de çocuklarda meydana gelen biyolojik değişimlerle birlikte kaygı ortaya çıkarabilmektedir.

Kuşadası Çocuk Psikiyatrisi ile Başarılı Çocuklar

Kuşadası çocuk psikiyatrisi, kadrosunda bulundurduğu birbirinden uzman hekimlerle çocuklarda meydana gelen sınav kaygılarını ve ortaya çıkan istenmeyen sonuçları çeşitli tedavi yöntemleri ile yok ederek çocuğun okul ve gündelik yaşamında en üst seviyede aktif ve başarılı olmasını sağlamaktadır. Çocuklarında sınav kaygısı tespit eden anne babaların daha başarılı bir eğitim hayatı için mutlaka çocuklarına uzman desteği almaları gerekmektedir.