Randevu Hattı

0544 130 60 30

Çalışma Saatleri

08:00 - 19:00

 Travma

Travma

Travma

Çocuklarda travma yetişkinlerde olduğu gibi çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Genellikle sarsıcı ve yıkıcı sonuçları bulunan travmalar çocukların başa çıkamadığı durumlar sebebiyle meydana gelmektedir. Çocuklarda yetişkinler göre çok daha sarsıcı etkiler yaratabilmektedir. Fiziksel ya da psikolojik olarak çocukların ruh sağlığını etkileyen travmalar çeşitli olaylardan dolayı ortaya çıkmakta ve çocukların bütün hayat düzenine etki eden ruh dünyasında büyük yaralar ortaya çıkarmaktadır. Çocuklarda ortaya çıkan travma cinsel taciz, tecavüz ya da pornografik içeriklerin izlenmesi ile aileden bireylerin ölümü ile evcil hayvanlarının ya da vücutlarındaki herhangi bir uzvun yok edilmesiyle aile tarafından meydana gelen ihmal, şiddet, hakaretle ortaya çıkabilmektedir.

Aile içerisinde ortaya çıkan ayrımcılık ve cezalarla sürekli meydana gelen ameliyatla uzun süreli hastalıklarla ve okulda sıklıkla karşılaşılan büyük öğrencilerin fiziksel, cinsel, şiddet ya da cezalarına maruz kalmakla da açığa çıkabilmektedir. Aile içerisinde aşağılanmak, anne babanın boşanması, evlatlık alınma, aile içinde yaşanan İflas, maddi kayıplar, farklı mecralara taşınma, ev ortamında gerçekleşen deprem, yangın ya da sel gibi doğal afetler de çocuklarda travma oluşturmaktadır. Diğer çocuklar tarafından dışlanma azınlık muamelesi ile irdelenme gibi durumlar çocukların travma yaşamalarına sebebiyet vermektedir. Travma yaşayan çocukların ebeveynler tarafından ilgi görmesi ve uzman tarafından muayene edilmesi şarttır. Bu çocukların ileriki yaşlarda daha büyük psikolojik sorunlar yaşamaması için mutlaka uzman muayenesine tabi tutulması gerekmektedir.

Kuşadası Çocuk Psikiyatrisi Çocukların Yanında

Kuşadası çocuk psikiyatrisi uzman ekibi ile travma gören çocukların hayatlarını ve geleceklerini daha rahat şekillendirebilmeleri için çeşitli terapiler ve rehabilitasyonlar gerçekleştirerek onlara yardımcı olmaktadır.