Randevu Hattı

0544 130 60 30

Çalışma Saatleri

08:00 - 19:00

 Tuvalet alışkanlıkları (Alt ıslatma, organik olmayan kabızlık vb)

Tuvalet alışkanlıkları (Alt ıslatma, organik olmayan kabızlık vb)

Tuvalet Alışkanlıkları

Çocuklarda tuvalet alışkanlıkları erken yaşta kazanılması gereken bir beceridir. Bazı nedenlerle çocuklar bu beceriyi olması gereken zamanda edinememektedir. Ebeveynler çocuklarının bu tuvalet alışkanlıkları olayını kendilerince çözmelerini bekler. Alt ıslatma ile çocuğun duygusal gücü arasında büyük bir bağ vardır. Uyku sırasında idrar kaçırma olayı çocuğun duygularını sözlü bir şekilde ifade edilememesinden kaynaklı dışa vurumdur. Aileden yeteri kadar ilgi göremeyen çocuk alt ıslatarak ilgi ve alaka beklediğini resmen göstermiş olur. Aşırı ilginin sonucunda da alt ıslatma ile birlikte tırnak yeme, bebek gibi konuşma tarzında hareketler gözlemlenebilir. Aile içerisine huzursuzluk da hastalığın başlamasındaki nedenler arasındadır.

Yatak ıslatıldığı zamanlarda bu durum sebebi ile utanç ve sıkıntı duyar. Altını ıslatması sebebiyle çocuğa bağırmak ters bir tepki oluşturup çocukta özgüven kaybına sebep olur. Bu durum yalnızca o gece çocuğun altının kuru kalmasını sağlar. Kuru kalktığı zaman çocuğu ödüllendirme ve bunu başarabileceğini biliyorum tarzında ifadeler kullanmak çocuk için motive edici olacaktır. Başaramadığı zaman da çocuğa biraz zaman tanınmalı, sabırlı bir tutum ile bunu beraber atlatabiliriz şeklinde yaklaşılmalıdır.

Kuşadası Çocuk Psikiyatrisi

Çocuklarda tuvalet alışkanlığı genel olarak değindiğimiz sebeplere bağlı edinilememektedir. Bu gibi durumlarda hemen çocuk psikiyatrisi kliniğine başvurulmalıdır. Kuşadası çocuk psikiyatrisi kliniğimizde uzman ekibimiz ile sizlere tuvalet alışkanlıkları kazanma konusunda destek oluyoruz.  Uzman yardımı almak, soruna günlük değil daimî çözüm sağlamak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.