Randevu Hattı

0544 130 60 30

Çalışma Saatleri

08:00 - 19:00

 Uyku sorunları

Uyku sorunları

Uyku Sorunları

Çocuklarda uyku sorunları belirli dönemlerde genellikle organik sebeplere dayanmaktadır. Uyku, çocuklarda belirli yaş dönemlerinde 14 ila 13 saat, okul çağında ise 10 saat sürmesi gereken bir yaşam unsurudur.

Çocuklarda görülen uyku sorunlarına parasomnia adı verilmektedir.  Çocuklarda uyku problemleri görülmesinin temel sebebi kolik sancılar, otizm, uyku apnesi, astım, diş çıkarma, reflü, obezite, hiperaktivite, dikkat eksikliği ve solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardan kaynaklanabilir.

Çocukların nitelikli uyku uyumasında önemli faktörlerden biri de aile içinde onlara karşı gösterilen tutum ve tavırdır. Ailevi sorunlar da bu alanda çocukların uyku sorunları yaşamasına sebebiyet vermektedir. İlk 5 yıla kadar uyku sorunu ortaya çıkan çocuklarda kolik sancılar, beslenme sorunları ile uykuya dalma ve uyku sürdürme güçlükleri ortaya çıkabilmektedir. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan uyku sorunları ise çeşitli psikolojik problemlerin birer göstergesi olabilmektedir. Bu sebeple anne babanın uyku sorunu yaşayan çocukları takip etmeleri ve uzman bir hekime muayene ettirmeleri gerekmektedir.

Uyku sorunları yaşayan çocukların günlük yaşamlarında odaklanma, ani öfkelenme, bellek zorlukları, derslerinde başarısızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorun ilerleyen dönemlerde ortaya çıkabilecek büyük psikolojik rahatsızlıkların da bir göstergesi olabilmektedir.

Neden Kuşadası Çocuk Psikiyatrisi?

Kuşadası Çocuk Psikiyatrisi çocuklarda uyku sorunları tedavisi sonucu nitelikli ve sağlıklı uyku uyuyabilmeleri için çeşitli terapiler ve etkinlikler düzenlemektedir. Bu sayede çocuklar gün içerisinde zinde ve aktif olmaktadır. Uyku sorunları ve uyuma güçlükleri yaşayan çocukların mutlaka ebeveynler tarafından uzman hekimlere gösterilmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi almak ve ön görüşme için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.