Randevu Hattı

0544 130 60 30

Çalışma Saatleri

08:00 - 19:00

 Yeme problemeleri (yemek yememe, yediğini çıkarma vb)

Yeme problemeleri (yemek yememe, yediğini çıkarma vb)

Yeme Problemleri

Çocuklar belirli yaşa kadar oturmamış bir yemek alışkanlığı gösterebilmektedir. Bu durum pek çok anne baba için rahatsızlık duyulan bir konudur. Çocukların az yemesi, yedikleriyle oyun oynaması, aşırı yemesi, hiçbir şekilde yemek yeme isteği göstermemesi sıklıkla rastlanan sorunlarından bazılarıdır. Özellikle 1 ila 5 yaş arası çocuklar belirli dönemlerde yemek yemeyi bir aile hakimiyeti olarak algılayabilmektedir. Bunun dışında da sürekli yemek değişkenliği, yemeklere ilgisizlik duyması, bazı tatlara karşı yoğun ilgi gösterirken bazı tatlıları asla yememesi gibi davranışlar bu yaş döneminde sıkça rastlanan sorunlardandır. Çocuklarda yeme problemleri kimi zaman zorlama, cezalandırma, ödüllendirme yöntemleri ile düzeltilmeye çalışılır. Fakat bu durum çocukların koşullara şartlandırılması ve özendiricilik ilgisi göstermesine neden olabilmektedir. Bu sebeple aileleri çocukların yeme bozukluğu problemlerinde ödül, ceza gibi farklı uygulamalar göstermesi doğru bir davranış değildir.

Çocukların yeme bozukluklarının düzelmesi için belirli bir rutin oluşturulması gerekmektedir. Çocukların sofrada uzun kalarak vakit harcamak istememesi de çocuklarda yeme sorunlarına yol açabilmektedir. Çocuklarda yeme problemleri bazen değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı yiyecekleri fazla tüketen bazı yiyecekleri ise yemek istemeyen çocuklarda erken yaşta obezite ve bu obeziteye bağlı olarak çeşitli hastalıklar meydana çıkabilmektedir.

Kuşadası Çocuk Psikiyatrisi ile Sağlıklı Çocuklar

Kuşadası çocuk psikiyatrisi alanında uzman ekibiyle yeme bozuklukları gösteren çocuklar üzerinde çeşitli tedavi yöntemleri uygulayarak yemek sorununu çocukların hayatında bir problem olmaktan çıkarmaktadır. Belirli bir yemek düzeninin oluşturulamadığı, yemek yeme davranışına karşı aşırı ilgi ve ilgisizlik gösteren çocukların ebeveynleri mutlaka çocukların sağlıklı bir düzen oluşturması için uzmana başvurmalıdır.