Randevu Hattı

0544 130 60 30

Çalışma Saatleri

08:00 - 19:00

 Zeka geriliği

Zeka geriliği

Zeka Geriliği

Zekâ geriliği zihinsel süreçlerin, bazı nedenlerden dolayı gerçekleşememesi veya kısmi olarak gerçekleşmesi durumuna denir. Bu zihinsel süreçler içerisinde, ortalamanın altında yaşa göre daha az performans sergilenmesine mental retardasyon denir.

Daha küçük yaşlarda görülmeye başlayan belirtilerin ciddiye alınmaması ve ona göre de erken zamanda önlem alınması çok önemlidir. Günümüzdeki tanılar yaklaşık 10-14 yaş arasında konulmaktadır. Bu yaşlardan alınan geri dönüş, erken döneme kıyasla çok daha azdır. Özel eğitim ve psychosocial çalışmalar ile kişinin potansiyellerinin en iyisini ortaya koymak mümkün olabilir.

Zekâ geriliği mevcut olan çocukların ise; iletişim kurması kendini ve de sağlığını kontrolde tutabilmesi, günlük yaşantısını sorun yaşamadan geçirebilmesi, kişisel bakımını desteksiz bir şekilde gerçekleştirebilmesi, öğrenme halinde bir engel olmaması pek mümkün değildir. Diğer bireylere göre daha çok eksik kalma ve geri kalma durumu çok olasıdır.

Zeka Geriliğinin Tedavisi

Zekâ geriliği derecesine bakılıp kişiselleştirilmiş olan eğitim yöntemleri uygulanmalıdır. Psikolojik tedavi bu noktada uygulanabilir. Tabii bu yöntem zekâ geriliğini kesin olarak tedavi etmez ama onunla birlikte görülen ve gelecekte görülmesi ihtimal olan diğer sorunları ortadan kaldırır. Amaç ise çocuğun zihinsel becerilerini desteklemektir. Normal okulda eğitim alması çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkiler ve bunun yanında da depresyona girmesine neden olabilir. Kuşadası çocuk psikiyatri kliniğimizde uzman psikiyatristlerimizle tüm sorunlara büyü bir dikkatle yaklaşıp en uygun çözümü sunuyoruz.